Doğadan Sofralara, Başaran Zeytinleri

BLOGGüncel Blog Yazıları


SOĞUK SIKIM ZEYTİNYAĞI NEDİR?
25 Mart 2021 SOĞUK SIKIM ZEYTİNYAĞI NEDİR?

Zeytinlerimiz yağhanede ısı verilmeden oda sıcaklığında sıkılır; malaksör içi ısısı 27 derecelerdedir. Soğuk sıkımda kabul edilen norm 27 derecedir.Bu sıcaklığın üzerinde yapılan sıkımlarda yağ miktarı artar ancak kalite düşer. Başaran zeytinlerinde yağın miktarına değil niteliğine önem verilir. Soğuk sıkım sayesinde 27 derecenin üzerinde yok olmaya başlayan vitamin, mineral ve poliphonel antioksidanlar tamamen muhafaza edilmiş olur.

Erken Hasat ZeytinYağı Nedir?
25 Mart 2021 Erken Hasat ZeytinYağı Nedir?

Erken Hasat olması zeytinyağlarımızın daha meyvemsi ve taze bir tada sahip olmasını sağlar. Son ürün duyusal açıdan daha zengin olur. Soğuk sıkım olması sayesinde zeytinyağının doğal yapısında zengin olarak bulunan ama yüksek sıcaklıklarda kaybedilen antioksidan ve vitaminler korunmuş olur.

Zeytinyağınızı Nasıl Taze Tutarsınız?
18 Mart 2021 Zeytinyağınızı Nasıl Taze Tutarsınız?

Zeytinyağı, yemek pişirme ve fırınlamada ve yiyecekleri lezzetli hale getirmek için kullanılabilen çok yönlü bir yağdır. Düzgün depolandığında, taze hasat edilmiş zeytinyağı iki yıla kadar dayanabilir. Yağı düzgün bir şekilde depolamak için onu ışıktan, ısıdan ve oksijenden uzak tutmak önemlidir. Düzgün depolanmayan zeytinyağı ekşir ve hoş olmayan bir koku ve koku alır.

Uzun Ömürlü Zeytinyağı Seçimi
18 Mart 2021 Uzun Ömürlü Zeytinyağı Seçimi

Zeytinyağı, hasat edilen zeytinlerden bir yıl sonra en taze şekilde olacaktır, ancak bundan sonraki bir yıl için de yağ iyi olacaktır. Mümkün olan en taze ve en uzun ömürlü zeytinyağı için, şişede bir hasat tarihi bulun ve taze hasat edilmiş zeytinlerden yapılan yağı satın alın.

Sağlıklı Beslenme Önerileri
17 Mart 2021 Sağlıklı Beslenme Önerileri

1. Beslenmenizin tadını çıkarın. 2. Diyetinizdeki çeşitliliğe dikkat edin. 3. Diyetinize yeterince tam tahıl ekleyin. 4. Bol sebze, meyve ve zeytin yiyin. 5. Zeytinyağı gibi doğal ve besleyici yağlar kullanın. 6. Şeker ve şekerli yiyecekleri çok sık tüketmeyin. 7. Daha az tuz tüketin. 8. Bol su için. 9. Aktif olun, sağlıklı vücut ağırlığınızı koruyun. 10. Düzenli yemek yiyin, kahvaltıyı ihmal etmeyin.

Zeytinyağlarımız Hakkında
17 Mart 2021 Zeytinyağlarımız Hakkında

Zeytinyağının sağlığa faydaları diğer yiyeceklere göre oldukça fazladır ve araştırmalar her gün yenilerini ortaya çıkarmaktadır. Yenilikçi, sağlıklı, güvenli ve çevreci ilkemiz ile her geçen gün ilerlemeye ve organik zeytinyağı üretmeye devam ediyoruz.

Zeytin Nasıl Saklanmalıdır?
11 Mart 2021 Zeytin Nasıl Saklanmalıdır?

Zeytinler en fazla bir kere yıkanmalıdır. Eğer zeytin tuzluysa ve tuzlu tercih edilmiyorsa tuz oranı istenilen kıvama gelinceye kadar zeytinler suda bekletilebilir. Tuz oranının azaltılması sağlık açısından daha yararlıdır.

Zeytinyağının Faydaları
11 Mart 2021 Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağı, Akdeniz'de 4000 yıldır bir sağlık iksiri olarak kabul edilmektedir. Zeytinyağı, insan sağlığına faydalı birçok amino asit ve mineralin yanı sıra A Vitamini, E Vitamini, D Vitamini, K Vitamini ve Oleik Asit içerir. Kemikleri sütten daha iyi güçlendirmenize yardımcı olur.

WhatsappWhatsapp
Destek Hattı